A mirror is constructed of a sheet of plastic 5.0 mm thick with a shiny metal co
ID: 1456191 • Letter: A
Question
A mirror is constructed of a sheet of plastic 5.0 mm thick with a shiny metal coating on the back. If a laser beam comes in at an angle of 65 degrees with respect to the surface of the plastic and the plastic has an index of refraction of 1.63 (a) at what angle (with respect to the surface) does the light emerge back into the air after being reflected from the back surface? (b) How far apart are the locations of the entry point for the incident ray and the exit point for the reflected ray? It will help tremendously if you draw a good diagram.
Explanation / Answer
from snells law ns Sin A = nb sin B
1* sin 65 = 1.63 sin B
B = 33.8 deg
agaiun
nb sin B = nc sin C
n3 = air = 1
C = 65 deg is the emerging angle
------------------------------------
for distance d = t sin B
d = 5 mm * sin 33.8
d = 2.79 mm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.