Two parallel rails with negligible resistance are 14.0 cm apart and are connecte
ID: 1456549 • Letter: T
Question
Two parallel rails with negligible resistance are 14.0 cm apart and are connected by a resistor of resistance R3 = 5.00 .The circuit also contains two metal rods having resistances of R1 = 10.5 and R2 = 15.0 sliding along the rails (see figure). The rods are pulled away from the resistor at constant speeds of v1 = 4.00 m/sand v2 = 2.00 m/s, respectively. A uniform magnetic field of magnitude B = 0.0100 T is applied perpendicular to the plane of the rails. Determine the current in R3.
______________A
Explanation / Answer
let the rod move a distance dx in dt time
magnetic flux = B*A = B*dx*l
emf = rate of change in flux
E = B*dx/dt*l = B*v*l
aplying Kirchoff law for left loop
E1 = B*v1*l
E1 - I1*R1 - I3*R3 = 0
B*v1*l - I1*R1 - I3*R3 = 0
(0.01*4*0.14)-(I1*10.5)-(I3*5) = 0 ......(1)
for right loop
E2 - I2*R2 +I3*R3 = 0
(0.01*2*0.14)-(I2*15)+(I3*5) = 0 ......(2)
I1 = I2 + I3 .........(3)
I1 = 44 uA
I2 = 250 uA
I3 = 190 uA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.