Two parallel rails with negligible resistance are 14.5 cm apart and are connecte
ID: 2144799 • Letter: T
Question
Two parallel rails with negligible resistance are 14.5 cm apart and are connected by a 5.00 Ohm resistor. The circuit also contains two metal rods having resistances of R = 10.0 ? and 15.0 ? sliding along the rails. The rods are pulled away from the resistor at constant speeds 4.00 m/s and 2.00 m/s, respectively. A uniform magnetic field of magnitude 0.0100 T is applied perpendicular to the plane of the rails. Determine the magnitude and direction of the current in the 5.00 ? resistor. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. muAExplanation / Answer
?flux = BA
dflux/dt = BdA/dt as field is constant .
E1 = BdA/dt = (0.01)(0.145)x4 = 5.8 mV
E2 = 0.01x0.145x2 = 2.9 mV
now let i1 and i2 are current in circuit due to E1 and E2
now in 5.0 ohm current is i1 - i2
10i1 + 5(i1 -i2) = 5.8 m
15 i2 - 5(i1 -i2) = 2.9 m
i1 = .4745 mA
i2 = .263636 mA
current in 5 ohm = i1 - i2 =0.210864 mA = 210.864 ?A
direction is bottom to top
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.