The Earth rotates on its axis with period 86400. s and orbits the Sun in approxi
ID: 1456576 • Letter: T
Question
The Earth rotates on its axis with period 86400. s and orbits the Sun in approximately uniform circular motion of radius 1.495 x 10^8 km and period 3.156 x 10^7 s. Hence, its total kinetic energy consists of the sum of contributions K_spin associated with its rotation and K_orbit associated with its orbital motion. Calculate the ratio -K_spin/K_orbit these two energies. Treat the Earth as a uniform-density sphere (with moment of inertia I = 2/5 MR^2 of radius R_xo = 6371. km and mass M_xo= 5.976 x 10^24 km.Explanation / Answer
here,
tme peroid of earth on axis, t = 86400 s
radius of circular path, R = 1.495*10^11 m
peroid for path, tp = 3.156*10^7 s
mass of earth, m= 5.976*10^24 kg
radius of earth, r = 6371000 m
From Circular motion, translational velocity of earth while rotating around sun,
v = 2*pi*R/tp
v = (2*pi* 1.495*10^11)/(3.156*10^7)
v = 29763.505 m/s
Angular velocity, w = v/r = 29763.505/6371000
w = 0.004671 rad/s
Orbital Kinetic Energy, Ko = 0.5 * m * v^2
Rotational Kinetic energy, Ks = 0.5*I*w^2 = 0.5*(2/5)*m*r^2*w^2
Ks/Lo = 0.5*(2/5)*m*r^2*w^2 / (0.5 * m * v^2)
Ks/ko = (2/5)*r^2*w^2 / (m * v^2)
Ks/ko = (2/5)*6371000^2*0.004671^2 / (5.976*10^24 * (29763.505)^2)
Ks/ko = 6.691*10^-26
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.