A straight, vertical wire carries a current of 1.11 Adownward in a region betwee
ID: 1457421 • Letter: A
Question
A straight, vertical wire carries a current of 1.11 Adownward in a region between the poles of a large superconducting electromagnet, where the magnetic field has a magnitude of B = 0.592 Tand is horizontal.
A) What is the magnitude of the magnetic force on a section of the wire with a length of 1.00 cm that is in this uniform magnetic field, if the magnetic field direction is east?
B) What is the direction of the magnetic force on a section of the wire with a length of 1.00 cm that is in this uniform magnetic field, if the magnetic field direction is east?
C) What is the magnitude of the magnetic force on a section of the wire with a length of 1.00 cm that is in this uniform magnetic field, if the magnetic field direction is south?
D) What is the direction of the magnetic force on a section of the wire with a length of 1.00 cm that is in this uniform magnetic field, if the magnetic field direction is south?
E) What is the magnitude of the magnetic force on a section of the wire with a length of 1.00 cm that is in this uniform magnetic field, if the magnetic field direction is 33.0 south of west?
F) What angle will the magnetic force on this segment of wire make relative to the north, if the magnetic field direction is 33.0 south of west?
Explanation / Answer
Current, I = 1.11 A
Magnetic field, B = 0.592 T
Wire length, L = 1.00 cm = 1 * 10^-2 m
Magnitude of the magnetic force, F = BIL sin theta
(A)
Angle between wire length and magnetic field = theta = 90 degree
F = BIL sin (90)
F = 0.592 * 1.11 * 1*10^-2 * 1 N
F = 6.57 * 10^-3 N
Magnitude of the magnetic force, F = 6.57 * 10^-3 N
(B)
Using Right hand thumb rule -
Direction :- Towards South.
(C)
Angle between wire length and magnetic field = theta = 90 degree
F = BIL sin (90)
F = 0.592 * 1.11 * 1*10^-2 * 1 N
F = 6.57 * 10^-3 N
Magnitude of the magnetic force, F = 6.57 * 10^-3 N
(D)
Using Right hand thumb rule -
Direction :- Towards West.
(E)
Angle between wire length and magnetic field = theta = 90 degree
F = BIL sin (90)
F = 0.592 * 1.11 * 1*10^-2 * 1 N
F = 6.57 * 10^-3 N
Magnitude of the magnetic force, F = 6.57 * 10^-3 N
(F)
Using Right hand thumb rule -
Direction :- Towards 33o West of North.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.