Find the magnetic field at the center of the solenoid if the wire is connected t
ID: 1458010 • Letter: F
Question
Find the magnetic field at the center of the solenoid if the wire is connected to a battery having an emf ? = 15 V, and the solenoid is tightly wound.
008 10.0 points A solenoid of radius R - 5.9 cm is made of a long piece of wire of radius 3.6 mm, length l = 26.6 m (1 R) and resistivity 1.71 × 10-8 ·m. The permeability of free space is 1.25664 10-6 T-m/A Find the magnetic field at the center of the solenoid if the wire is connected to a battery having an emf e- 15 V, and the solenoid is tightly wound. Answer in units of TExplanation / Answer
B at center of solenoid
B = uo*i*N/L
N =L/width
widht =3.6 * 10^-3 * 2 =
N = 3694
I= e/R
R = rho*L/A
A = pir^2 = pi * (3.6 x 10^-2)^2 = 4.07 x 10^-3 m^2
L = 26.6 m
rho = resistivity
R = 1.117 x 10^-4
I = 134266.722
B = 23.43 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.