Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Item 3 An electron moves along the z-axis with vz = 2.3 x 10^7 m/s. As it passes

ID: 1458129 • Letter: I

Question

Item 3 An electron moves along the z-axis with vz = 2.3 x 10^7 m/s. As it passes the origin, what are the strength and direction of the magnetic field at the following (x, y, z) positions? (1 cm, 0 cm, 0 cm) Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas. Part B (0 cm, 0 cm, 1 cm) Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas. Part C (0 cm, 2 cm, 1 cm) Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.

Explanation / Answer

electron charge q=1.6*10^-19 C

velocity VZ=2.3*10^7 m/sec ( along z axis)

A)


given point is (1cm, 0cm, 0cm)

B=(uo/4pi)*q*Vz*sin(theta)/r^2

here , theta=90 degrees

B=(4pi*10^-7/(4pi))*(1.6*10^-19)*(2.3*10^7)*sin(90)/(0.01)^2

B=3.68*10^-15 T (along -y axis)

B)

given point is (0cm, 0cm, 1cm)

B=(uo/4pi)*q*Vz*sin(theta)/r^2

B=(uo/4pi)*q*Vz*sin(0)/r^2 ( here, thrta=0 degrees)

B=0


C)

given point is (0cm, 2cm, 1cm)

B=(uo/4pi)*q*Vz*sin(theta)/r^2

here , theta=45 degrees

r^2=y^2+z^2

B=(4pi*10^-7/(4pi))*(1.6*10^-19)*(2.3*10^7)*sin(45)/(0.02^2+0.01^2)

B=5.2*10^-16 (along + x axis)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote