Item 3 3 of 7 > Part A Constants| Periodic Table What mass of HCl can this buffe
ID: 1030524 • Letter: I
Question
Item 3 3 of 7 > Part A Constants| Periodic Table What mass of HCl can this buffer neutralize before the pH falls below 9.00? A 110.0 mL buffer solution is 0.100 M in NH3 and 0.135 M in NH4Br Express the mass in grams to three significant figures You may want to reference (Pages 740-751) Section 17.2 while completing this problem m= Submit Part B If the same volume of the buffer were 0.260 M in NH and 0.390 M in NH4Br, what mass of HCI could be handled before the pH falls below 9.00? Express the mass in grams to three significant figuresExplanation / Answer
part A)
moles of NH3 = 110 x 0.1 / 1000 = 0.011
moles of NH4+ = 110 x 0.135 / 1000 = 0.01485
pKa = 9.26
pH = pKa + log [NH3 - C / NH4+ + C ]
9.0 = 9.26 + log (0.011 - C / 0.01485 + C)
0.011 - C / 0.01485 + C = 0.550
0.011 - C = 0.550 C + 8.16 x 10^-3
2.84 x 10^-3 = 1.550 C
C = 1.83 x 10^-3
mass of HCl = 1.83 x 10^-3 x 36.5 = 0.0669 g
mass of HCl = 0.0669 g
part B)
part A)
moles of NH3 = 110 x 0.260 / 1000 = 0.0286
moles of NH4+ = 110 x 0.390 / 1000 = 0.0429
pH = pKa + log [NH3 - C / NH4+ + C ]
9.0 = 9.26 + log (0.0286 - C / 0.0429 + C)
0.550 = (0.0286 - C / 0.0429 + C)
0.0286 - C = 0.550 C + 0.0236
5.005 x 10^-3 = 1.550 C
C = 3.229 x 10^-3
mass of HCl = 0.118 g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.