What is the emf, E, of the battery in the circuit of the figure below? Assume th
ID: 1458390 • Letter: W
Question
What is the emf, E, of the battery in the circuit of the figure below?
Assume that R1 = 1.50 ohm, R2 = 3.00 ohm, R3 = 4.80 ohm, R4 = 1.50 ohm, R5 = 11.0 ohm, V = 6.00 V and I = 2.00 A.
Explanation / Answer
applying kirchoff law R1 R2 R4
e - I*R1 - I*R2 -I1*R3 - I1*R4 + v = 0
e - (2*1.5) - (2*3) - (I1*1.5) + 6 = 0 ........(1)
applying kirchoff law R1 R2 R5
e - I*R1 - I*R2 -(I-I1)*R5 = 0
e - (2*1.5) - (2*3) - (2-I1)*11 = 0 .......(2)
emf = e = 6.36 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.