A thin, light wire is wrapped around the rim of a wheel, as shown in the followi
ID: 1458564 • Letter: A
Question
A thin, light wire is wrapped around the rim of a wheel, as shown in the following figure. The wheel rotates without friction about a stationary horizontal axis that passes through the center of the wheel. The wheel is a uniform disk with radius 0.298 m . An object of mass 4.10 kg is suspended from the free end of the wire. The system is released from rest and the suspended object descends with constant acceleration.(Figure 1)
Part A
If the suspended object moves downward a distance of 2.65 m in 1.93 s , what is the mass of the wheel?
Express your answer with the appropriate units.
Explanation / Answer
here,
radius of wheel , r = 0.298 m
mass of object , mo = 4.1 kg
let the mass of the wheel be M
accelration of the system be a
x = 2.65 m , t = 1.93 s
using seccond equation of motion
x = 0 + 0.5 * a*t^2
2.65 = 0.5 * a*1.93^2
a = 1.42 m/s^2
and
a = m0*g /( I /r^2 + mo)
1.42 = 4.1 * 9.8 /( 0.5 * M + 4.1)
M = 48.39 kg
mass of the wheel is 48.39 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.