Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An alpha particle (a He nucleus, containing two protons and two neutrons and hav

ID: 1458728 • Letter: A

Question

An alpha particle (a He nucleus, containing two protons and two neutrons and having a mass of6.64?10?27kg) traveling horizontally at 35.6 km/s enters a uniform, vertical, 1.10 T magnetic field.

A) What is the diameter of the path followed by this alpha particle?

B) What effect does the magnetic field have on the speed of the particle?

C) What are the magnitude of the acceleration of the alpha particle while it is in the magnetic field?

D) What are the direction of the acceleration of the alpha particle while it is in the magnetic field?

Explanation / Answer

(a)d= 2mv/qB

d= 2*6.64x10-27*(35.6x10-3)/(2x1.6x10-19*1.1)

d= 1.34x10-3m

(b) the speed of the alpha particle doesnot change because of the magentic field.

(c) a= v2/r

a= (35.6x103)2/(1.34x10-3)

a=9.46x1011m/s2

(d) The direction of acceleration is along the radius towards the center of the circular path.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote