One of the common uses for a coaxial cable is to transmit radio frequencies. One
ID: 1459218 • Letter: O
Question
One of the common uses for a coaxial cable is to transmit radio frequencies. One such coaxial cable of length 45.0 m consists of an inner conducting cylinder with a radius of 1.15 mm and an outer conducting cylinder whose inner radius is 3.25 mm. The charges on the inner and outer cylinders are 7.10 µC and +7.10 µC, respectively. (a) Determine the potential difference between the two cylinders along a path from the inner cylinder to the inside edge of the outer cylinder. Use the fact that the magnitude of the electric field at a distance r from the axis of the inner cylinder is given by E = 2k r where k is Coulomb's constant and is the linear charge density. V (b) If the space between the two cylinders is filled with air, determine the capacitance of the cable. nF
Explanation / Answer
Here ,
inner radius , a = 1.15 mm
outer radius , b = 3.25 mm
electric field inside the conductors , E = 2 * k * lamda/r
E = 2 * 9*10^9 * (7.1 *10^-6/45)/r
E = 2840/r
Now , potential difference , V = integration(E.dr) from 3.25 mm to 1.15 mm
V = integration(2840/r dr) from 3.25 mm to 1.15 mm
V = 2840 * ln(3.25/1.15)
V = 2950.5 V
the potential difference between the two cyclinders is 2950.5 V
b)
Here ,
as Q = C * V
7.1 *10^-6 = 2950.5 * C
C = 2.406 *10^-9 F
the capaitance is 2.406 nF
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.