A 2.0 kg mud ball drops from rest at a height of 15 m.
ID: 1459386 • Letter: A
Question
If the impact between the ball and the ground lasts .50s, what is the average net force exerted by the ball on the ground? A 2.0 kg mud ball drops from rest at a height of 15 m. If the impact between the ball and the ground lasts .50s, what is the average net force exerted by the ball on the ground? A 2.0 kg mud ball drops from rest at a height of 15 m. If the impact between the ball and the ground lasts .50s, what is the average net force exerted by the ball on the ground? If the impact between the ball and the ground lasts .50s, what is the average net force exerted by the ball on the ground?Explanation / Answer
firstly we have to calculate acceleration:
h=ut+1/2at2
u=0
h=15m
t=0.50sec
a=120m/sec2
F=ma
m=2kg
F=2*120
F=240N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.