Use the worked example above to help you solve this problem. In a car lift used
ID: 1459468 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. In a car lift used in a service station, compressed air exerts a force on a small piston of circular cross section having a radius of r1 = 4.85 cm. This pressure is transmitted by an incompressible liquid to a second piston of radius 16.1 cm. (a) What force must the compressed air exert on the small piston in order to lift a car weighing 13,300 N? Neglect the weights of the pistons. (b) What air pressure will produce a force of that magnitude?Explanation / Answer
r1 =4.85 cm, r2 =16.1 cm, F2 =13,300 N
(a) In hydrollic system Pressure is constant
F1/A1 =F2/A2
F1 = (F2/A2)A1
F1 = F2 (r1/r2)2 =13300(4.85/16.1)2
F1 =1206.9 N
(b) P =F1/A1 = F1(4pi*r12) =13300/(4*3.14*0.0485*0.0485)
P = 4.5x105 Pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.