A 10.0-g marble slides to the left with a velocity of magnitude 0.550 m/s on the
ID: 1459682 • Letter: A
Question
A 10.0-g marble slides to the left with a velocity of magnitude 0.550 m/s on the frictionless, horizontal surface of an icy, New York sidewalk and has a head-on, elastic collision with a larger 35.0-g marble sliding to the right with a velocity of magnitude 0.150 m/s.
(a) Find the velocity of each marble (magnitude and direction) after the collision. (Since the collision is head-on, all the motion is along a line. Take right as the positivex direction.)
m/s (smaller marble)
m/s (larger marble)
(b) Calculate the change in momentum (that is, the momentum after the collision minus the momentum before the collision) for each marble.
kg·m/s (smaller marble)
kg·m/s (larger marble)
(c) Calculate the change in kinetic energy (that is, the kinetic energy after the collision minus the kinetic energy before the collision) for each marble.
J (smaller marble)
J (larger marble)
Explanation / Answer
m1 =10g, u1 = -0.55 m/s, m2 =35g, u2 =0.15 m/s
(a) From conservation of momentum
m1u1+m2u2 =m1v1+m2v2
(10*-0.55)+(35*0.15) =10v1+35v2
- 0.25= 10v1+35 v2 ..(1)
In elastic collision
u1 -u2 =v2-v1
-0.55-0.15 =v2-v1
v2-v1 = - 0.7 ..(2)
By solving (1) and (2) we get
Velocity of smaller marble v1 = 0.54 m/s
Velocity of larger marble v2 = -0.16 m/s
(b) p1 =m1(v1-u1) = 10(0.54+0.55) = 10.9 m/s
Change in moment of smaller marble p1 =10.9 m/s
Change in moment of larger marble p2 =-p1 = -10.9 m/s
(c) change in kinetic energy of smaller marble = Kf1 -Ki1
= (1/2)m1v1^2 -(1/2)m1u1^2
= (1/2)(10) [(0.54)2 -(-0.55)2]
change in kinetic energy of smaller marble = -0.0545 J
change in kinetic energy of larger marble = 0.0545 J
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.