a laboratory experiment is set up as shown at the right. the three masses are 1k
ID: 1459727 • Letter: A
Question
a laboratory experiment is set up as shown at the right. the three masses are 1kg, 2kg, and 3kg, respectively. The radius of gyration of m2 is 0.2m and friction is negligible. (a) what is the acceleration of the system? (b) what are the tensions T1 and T2? (c) Starting from rest, how long does it take the system to move 1m? (d) what is the final angular velocity of m3?
Explanation / Answer
T1 = m1*a = a
m3*g - T2 = m3*a = 3a
T2 = 3g-3a
k = 0.2m
radius r = sqrt(2)*k = 1.414*0.2 = 0.2828 m
Net troque is (T2-T1)*r = I*(a/r)
(3g-3a-a)*0.2828*0.2828 = 2*0.2*0.2*(a)
2.35- 0.0799a = 0.08a
2.35 = 0.1599a
accelaration a = 2.35/0.1599 = 14.7 m/s^2
B) T1 = 14.7 N
T2 = 3g-3a = 3*9.81 - 3*14.7 = 14.67 N
C) u = 0 m/s
a = 14.7 m/s^2
S = 0.5*a*t^2
t = sqrt(2S/a) = Sqrt(2*1/14.7) = 0.368 S
d) alpha = a/r = 14.7/0.2828 = 51.98 rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.