A ball with a mass of 0.580 kg is initially at rest. It is struck by a second ba
ID: 1459764 • Letter: A
Question
A ball with a mass of 0.580 kg is initially at rest. It is struck by a second ball having a mass of 0.430 kg , initially moving with a velocity of 0.280 m/stoward the right along the x axis. After the collision, the 0.430 kg ball has a velocity of 0.230 m/s at an angle of 36.7 above the x axis in the first quadrant. Both balls move on a frictionless, horizontal surface.
What is the magnitude of the velocity of the 0.580 kg ball after the collision?
What is the direction of the velocity of the 0.580 kg ball after the collision?
What is the change in the total kinetic energy of the two balls as a result of the collision?
Explanation / Answer
Momentum conservation
momentum befor collision = momentum after collision
along x-axis
=> 0.580*0 + 0.430*0.280 = 0.430*0.230*cos(36.7) + 0.580*Vx
=> 0.1204 - 0.0792 = 0.0412 = 0.580*Vx
=> Vx = 0.071m/s2
along y-axis
=> 0 = 0.430*0.230*sin(36.7) + 0.580*Vy
=> Vy = -0.0591/0.580 = -0.1019m/s2
the magnitude of the velocity of the 0.580 kg ball V = sqrt(0.0712 + 0.10192) = 0.1242 m/s2
the direction of the velocity of the 0.580 kg ball = tan-1(-0.1019/0.071) = - 55.130
Change in KE = KEfinal - KEinitial
=> = 1/2[0.430*(0.230)2 + 0.580(0.1242)2] - 1/2[0.430*(0.280)2]
=> = 1/2[0.430*0.51*0.05+0.580(0.1242)2] = 0.0099 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.