A woman of mass m = 51.9 kg sits on the left end of a seesaw—a plank of length L
ID: 1459881 • Letter: A
Question
A woman of mass m = 51.9 kg sits on the left end of a seesaw—a plank of length L = 4.29 m, pivoted in the middle as shown in the figure.
(a) First compute the torques on the seesaw about an axis that passes through the pivot point. Where should a man of mass M = 65.3 kg sit if the system (seesaw plus man and woman) is to be balanced?
m
(b) Find the normal force exerted by the pivot if the plank has a mass of mpl = 11.1 kg.
N
(c) Repeat part (a), but this time compute the torques about an axis through the left end of the plank.
Explanation / Answer
here,
mass of the woman , mw = 51.9 kg
length of plank , l = 4.29 m
(a)
mass of man , M = 65.3 kg
let the distance of man be x
taking moment of force about the pivot be zero
mw*l/2 - M*x =0
51.9 * 4.29/2 - 65.3 * x = 0
x = 1.7 m
the man should sit at 1.7 m to the right
(b)
the normal force exerted , N = M*g + mw*g + mpl*g
N = 1257.34 N
the normal force exerted by the pivot is 1257.34 N
(c)
for the axis through the left end of the plank
mpl*l/2 + x*M = 0
11.1 * 4.29/2 + x*65.3 = 0
x = 0.36 m
the distance from the left end for the man is 0.36 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.