A woman of mass m = 53.4 kg sits on the left end of a seesaw—a plank of length L
ID: 1467641 • Letter: A
Question
A woman of mass m = 53.4 kg sits on the left end of a seesaw—a plank of length L = 4.68 m, pivoted in the middle as shown in the figure. (a) First compute the torques on the seesaw about an axis that passes through the pivot point. Where should a man of mass M = 67.3 kg sit if the system (seesaw plus man and woman) is to be balanced? 1.8567 Correct: Your answer is correct. m (b) Find the normal force exerted by the pivot if the plank has a mass of mpl = 12.2 kg. 1302.42 Correct: Your answer is correct. N (c) Repeat part (a), but this time compute the torques about an axis through the left end of the plank.
I got A and B correct, but we haven't covered part C in class or anything. Can someone please help me with this part? Please show your formulas and work. Thank you in advance.
Explanation / Answer
part C :
sum torques about left end
1302.42*4.68/2 - 12.2*9.81*4.68/2 - 67.3 *9.81*x =0
x = 4.2 m
if it is from middle
then 4.2 -( 4.68/2)
x = 1.86 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.