A 1200 kg car moving at 2.4 m/s is struck in the rear by a 2600 kg truck moving
ID: 1460508 • Letter: A
Question
A 1200 kg car moving at 2.4 m/s is struck in the rear by a 2600 kg truck moving at 6.1 m/s.
(a) If the vehicles stick together after the collision, is the final kinetic energy of the car and truck together greater than, less than, or equal to the sum of the initial kinetic energies of the car and truck separately?
lessequal greater
(b) Verify your answer to part (a) by calculating the initial and final kinetic energies of the system. To calculate the final kinetic energy you will need to find the final velocity of the vehicles after the collision using conservation of momentum.
Explanation / Answer
momentum remain conserve
first doing part b )
m1v1 + m2v2 = (m1+m2)vf
vf = m1v1 + m2v2/ (m1+m2)
vf = 4.93 m/s
Ki = 1/2 * m1v1^2 + 1/2 * m2v2^2
Ki = 51829 J
Kf = 1/2 * (m1+m2)vf^2
Kf = 46208.89 J
part a ) less than
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.