A block of mass m = 6.0 kg starts from rest at the top of a frictionless, icey c
ID: 1460623 • Letter: A
Question
A block of mass m = 6.0 kg starts from rest at the top of a frictionless, icey circular half pipe of radius R = 2.0 m. When let go, it slides down to the bottom of the slope and continues horizontally, until it encounters a rough patch of ice & gravel of length 1.0 m, with a coefficient of kinetic friction between the block and the patch equal to 0.30. It then continues on frictionless ice until it reaches a spring attached to a wall, of spring constant k = 110 N/m. As the block compresses the spring, it slowly comes to a rest.
How much does the block compress the spring?
Explanation / Answer
Initial height, h = R = 2 m
Let x is the compresson of the spring.
Apply, Workdone by friction = change in mechaincal energy
Friction*d*cos(180) = 0.5*k*x^2 - m*g*h
mue_k*N*d*(-1) = 0.5*110*x^2 - 6*9.8*2
-0.3*6*9.8*1 = 0.5*110*x^2 - 117.6
0.5*100*x^2 = 117.6 - 0.3*6*9.8
x^2 = 2*99.96/100
x = sqrt(2*99.96/100)
= 1.414 m <<<<---------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.