A block of mass m = 2.90 kg is pushed a distance d = 7.60 m along a frictionless
ID: 1321253 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.90 kg is pushed a distance d = 7.60 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle ? = 24.0? below the horizontal as shown in the figure below.
(a) Determine the work done on the block by the applied force.
(b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table.
(c) Determine the work done on the block by the gravitational force.
(d) Determine the work done by the net force on the block.
A block of mass m = 2.90 kg is pushed a distance d = 7.60 m along a frictionless, horizontal table by a constant applied force of magnitude F = 16.0 N directed at an angle ? = 24.0½ below the horizontal as shown in the figure below. A block of mass m = 2.90 kg is (a) Determine the work done on the block by the applied force. (b) Determine the work done on the block by the normal force exerted by the table. (c) Determine the work done on the block by the gravitational force. (d) Determine the work done by the net force on the block.Explanation / Answer
N = mg + F*sin24 in upwards direction
a)WF = Fcos24*d = 16*cos24*7.6 = 111.08 J
b) Wn = N*L*cos90 = 0
c) Wg = m*g*d*sin90 = 0
d) W = 111.08 + 0 + 0 = 111.08 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.