A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.800 m from the surfac
ID: 1342639 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.800 m from the surface of a table, at the top of a = 35.0° incline as shown below. The frictionless incline is fixed on a table of height H = 2.00 m.
(a) Determine the acceleration of the block as it slides down the incline.
_____m/s2
(b) What is the velocity of the block as it leaves the incline?
_____m/s
(c) How far from the table will the block hit the floor?
_____m
(d) How much time has elapsed between when the block is released and when it hits the floor?
____s
(e) Does the mass of the block affect any of the above calculations?
Yes or No
Explanation / Answer
A. the acceleration down the incline is given as
a = g*sinA = 9.8*sin 35 deg = 5.62 m/sec^2
B. v = (2*a*d)^0.5 = (2*5.62*(1.394))^0.5 = 3.95 m/sec
where, sin A = h/d so d = h/sinA .
C. V = 3.95 m/sec
Vx = 3.95*cos 35 deg = 3.235 m/sec
Vy = -3.95*sin 35 deg = -2.265 m/sec
R = Vx*t = 3.235*t
H = -2 = -2.265*t - 4.9*t^2
t = 0.448 sec
R = 3.235*0.448 = 1.449 m
D. The total time is the sum of the sliding motion and the falling motion. The time to fall is from part c is 0.448 sec. The time to slide is found from
vf = vi + at
t2 = 3.95/4.9 = 0.806 sec.
Therefore the total time from release to landing is
t = t1 + t2
t = 0.448 + 0.806 = 1.254 sec
E. No, the mass does not affect any result since it does not appear in any of the above calculations
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.