A block of mass m = 0.835 kg is fastened to an unstrained horizontal spring whos
ID: 1987500 • Letter: A
Question
A block of mass m = 0.835 kg is fastened to an unstrained horizontal spring whose spring constant is k = 67.5 N/m. The block is given a displacement of +0.120 m, where the + sign indicates that the displacement is along the +x axis, and then released from rest.(a) What is the force (magnitude and direction) that the spring exerts on the block just before the block is released?
-8.1 N (i understood how to do this one)
(b) Find the angular frequency ? of the resulting oscillary motion.
(c) What is the maximum speed of the block?
m/s
(d) Determine the magnitude of the maximum acceleration of the block.
m/s2
Explanation / Answer
b) sqrt(k/m) = sqrt(67.5/0.835) = 8.99 rad/s c)a w = 0.12 * 8.99 = 1.798 m/s d)A w^2 = 16.166 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.