A block of mass m = 0.830 kg isfastened to an unstrained horizontal spring whose
ID: 1756043 • Letter: A
Question
A block of mass m = 0.830 kg isfastened to an unstrained horizontal spring whose spring constantis k = 88.5 N/m. The block isgiven a displacement of +0.120 m, where the + sign indicates thatthe displacement is along the +x axis, and then releasedfrom rest. (a) What is the force (magnitude and direction)that the spring exerts on the block just before the block isreleased?1 N
(b) Find the angular frequency of the resultingoscillatory motion.
2 rad/s
(c) What is the maximum speed of the block?
3 m/s
(d) Determine the magnitude of the maximum acceleration of theblock.
4 m/s2
(a) What is the force (magnitude and direction)that the spring exerts on the block just before the block isreleased?
1 N
(b) Find the angular frequency of the resultingoscillatory motion.
2 rad/s
(c) What is the maximum speed of the block?
3 m/s
(d) Determine the magnitude of the maximum acceleration of theblock.
4 m/s2
Explanation / Answer
a. According to Hooke's lawF =-k*x
= -(88.5 N/m) *(0.120 m) = 10.62 N
The negative sign indicates that force is a response to thedisplacement so it will be in the opposite direction of thedisplacement.
b. angulary frequency = (k/m) = 88.5/0.830 = 10.32 rad /s
c. According to conservation of energy we have
0.5kx2 = 0.5mv2
v = x = 10.32* 0.120 =1.238m/s d. a = 2x = 12.78m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.