A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.800 m from the surfac
ID: 1659808 • Letter: A
Question
A block of mass m = 2.00 kg is released from rest at h = 0.800 m from the surface of a table, at the top of a = 30.0° incline as shown below. The frictionless incline is fixed on a table of height H = 2.00 m.
(a) Determine the acceleration of the block as it slides down the incline.
m/s2
(b) What is the velocity of the block as it leaves the incline?
m/s
(c) How far from the table will the block hit the floor?
m
(d) What time interval elapses between when the block is released and when it hits the floor?
s
(e) Does the mass of the block affect any of the above calculations?
Choose:
1.Yes
2.No
Explanation / Answer
a] acceleration a = g sin theta = 9.8* sin 30 degree = 4.9 m/s^2
b] length of incline = h/sin 30 degree = 0.8/0.5 = 1.6 m
by third equation of motion,
v = sqrt(2as) = sqrt(2*4.9*1.6) = 3.96 m/s
c] time taken to fall hit floor, H = ut + 0.5gt^2
2 = 3.96 sin 30 degree t + 0.5*9.8 t^2
t = 0.468 s
distance from floor = Vx*t = 3.96* cos 30 degree *0.468
= 1.6 m
d]total time = 3.96/4.9 + 0.468 = 1.276 s
e] no
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.