The animation below shows a representation of a particular longitudinal standing
ID: 1461006 • Letter: T
Question
The animation below shows a representation of a particular longitudinal standing wave that is set up in a pipe which is open at both ends. A somewhat simpler transverse representation of the standing wave is shown in red, above the pipe. The speed of sound is 340 m/s, and the frequency of the standing wave is 780 Hz. The animation shows the wave in slow motion.
(a) What is the length of the pipe?
m
(b) What is the fundamental frequency of this pipe?
Hz
(c) What is the frequency of the next highest standing wave for this pipe (the next higher harmonic from the one shown in the animation)?
Hz
Explanation / Answer
a)The wavelength is = v/f = .436 m, and the pipe is 1.5 wavelengths long.
Therefore, length= 0.654m
(b) f0 = v/2L. = (340)/(2*0.654) = 260 Hz
(c) The next harmonic can be obtained by adding the fundamental frequency= 260*4= 1040 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.