The animation below shows a representation of a particular longitudinal standing
ID: 1791862 • Letter: T
Question
The animation below shows a representation of a particular longitudinal standing wave that is set up in a pipe which is open at both ends. A somewhat simpler transverse representation of the standing wave is shown in red, above the pipe. The speed of sound is 340 m/s, and the frequency of the standing wave is 1140 Hz. The animation shows the wave in slow motion (a) What is the length of the pipe? (b) What is the fundamental frequency of this pipe? Hz (c) What is the frequency of the next highest standing wave for this pipe (the next higher harmonic from the one shown in the animation)? HzExplanation / Answer
(A) for given : 1.5 wavelength = L
and wavelength = speed / frequency
1.5 (340 / 1140) = L
L =0.447 m
(B) for fundamental f,
0.5 wavelength = L
wavelength = 0.895 m
f = 340 -/0.895 = 380 Hz
(C) L = (1.5 + 0.5) wavelength
wavelength = 0.2235 m
f = 340 / 0.2235 = 1521 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.