A block with mass m =6.7 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs
ID: 1461026 • Letter: A
Question
A block with mass m =6.7 kg is hung from a vertical spring. When the mass hangs in equilibrium, the spring stretches x = 0.28 m. While at this equilibrium position, the mass is then given an initial push downward at v = 4.6 m/s. The block oscillates on the spring without friction.
1) What is the spring constant of the spring? ANSWER = (234.5)
2) What is the oscillation frequency? ANSWER = (0.942)
3) After t = 0.47 s what is the speed of the block?
4) What is the magnitude of the maximum acceleration of the block?
5)At t = 0.47 s what is the magnitude of the net force on the block?
6)Where is the potential energy of the system the greatest?
---At the highest point of the oscillation.
---At the new equilibrium position of the oscillation.
---At the lowest point of the oscillation
Explanation / Answer
1) The spring constant K is computed with the information known about the mass at rest:
F = kx = m*g = k*0.28
k = m*g/0.28 = 6.7*9.8/0.28 = 234.5 N/m
2) The frequency of oscillation is: f = [1/(2*)] * sqrt( k/m )
f = 0.1592*sqrt[234.5 / 6.7]
f = 0.942 Hz
4) The kinetic energy at t = 0 is:
E = (1/2)*m*v2 = 0.5*6.7*4.62 = 70.886 J
At the extreme of motion, this translates entirely into additional spring potential energy. This point also represents the maximum acceleration.
Ep = (1/2)*k*(x)2 = E
x = sqrt( 2*E / k ) = sqrt( 2*70.9 / 234.5 ) = sqrt[0.6047] = 0.78 m
The additional force of the spring is:
F = k*x = 234.5*0.78 = 182.35 N
F = m*a
a = F/m = 182.35 / 6.7
a = 27.22 m/s2
the magnitude of the maximum acceleration of the block is 27.22 m/s2
3) The equation of motion of the block is then:
x = xo + x Sin [ 2ft ]
x = 0.28 + 0.78*Sin( 2**0.94*t)
v = dx /dt = x Cos[2ft] *2f
v (0.47) = 0.78*Cos[2*3.14*0.94*0.47]*2*3.14*0.94
v (0.47) = Cos [2.7392]*4.6 = -0.92*4.6 [Note that the argument of the Cosine is in radians.]
v(0.47) = -4.2326 m/s
This means that the mass is moving upward at 4.23 m/s.
5) According to the equation of motion, the x displacement at 0.47 s is:
x(0.47) = 0.28 + 0.78*Sin( 2**0.94*0.47) = 0.28 + [0.78*0.3576] = 0.28+0.28
x(0.47) = 0.56 m
This causes a spring force of:
F = k*x(0.47) = 234.5*0.56
F = 131.0 N
i.e. the spring is pulling the mass up. This figure includes the m*g weight of the mass.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.