Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A piece of wood has dimensions (LxWxT): (0.600m)x(0.250m)x(0.080m). Its density

ID: 1461072 • Letter: A

Question

A piece of wood has dimensions (LxWxT): (0.600m)x(0.250m)x(0.080m). Its density is 700[kg/m3]. It is floating in water. a) How much of the wood’s volume is over the waterline? b) We place a brass weight on top of the wood plank. If the waterline is now just even with the wood’s top surface, what is the mass of the brass? Brass density is 8.60(103)[kg/m3]. c) If we fasten the brass weight on the underside of the wood instead, how much of the wood’s volume is now above (or below) the water surface? 2. An open-top 20.0[m] tall cylindrical tank is filled with water as shown below. A small puncture on the side of the tank, is located just 15.0[m] above ground. The flow rate out of the tank is 1.00 [lt/min]. a) How fast is the water flowing through the hole? b) If the radius of the cylindrical tank is 10.0[m], what is the size of the hole? c) How far from the edge of the tank is the puddle? d) If we want punch another hole, closer to the ground, and get the new stream to land in the same puddle, how height should we do it?

Explanation / Answer

only 1 question at a time please.

a)
Total volume of wood = 0.6*0.25*0.08 m^3 = 0.012 m^3
mass of wood = density * volume
                             = 700 * 0.012
                             = 8.4 Kg
This weight is balanced by buoyant force
Let volume outside be v m^3
then volume in water= 0.012 - v m^3
buoyant force = volume in water * density of water * g
                             = (0.012-v)*1000*9.8 {since density of water= 1000 Kg/m^3}
                             =9800*(0.012-v)

This is balancing the weight
9800*(0.012-v) = 8.4*9.8
117.6 - 9800 v = 82.32
v= 3.6*10^-3 m^3
Answer: 3.6*10^-3 m^3

b)
Let mass of brass be m Kg
then use:
buoyant force = total weight
volume in water * density of water * g = (8.4+m)*g
volume in water * density of water = (8.4+m)
0.012*1000 = 8.4+m
m= 3.6 Kg

c)
Let the above volume be v m^3
then volume of wood inside = 0.012 - v m^3
volume of brass inside = mass/density = 3.6/(8.6*10^3) = 4.19*10^-4 m^3
use:
buoyant force = total weight
volume in water * density of water * g = (8.4+m)*g
(4.19*10^-4 + 0.012-v)* 1000 = (8.4+3.6)
4.19*10^-4 + 0.012-v = 0.012
v = 4.19*10^-4 m^3
Answer: 4.19*10^-4 m^3

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote