A 130 g block attached to a spring with spring constant 2.8 N/m oscillates horiz
ID: 1461122 • Letter: A
Question
A 130 g block attached to a spring with spring constant 2.8 N/m oscillates horizontally on a frictionless table. Its velocity is 24 cm/s when x0 = -4.4 cm .
Part A
What is the amplitude of oscillation?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part B
What is the block's maximum acceleration?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part C
What is the block's position when the acceleration is maximum?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Part D
What is the speed of the block when x1 = 3.3 cm ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Here ,
let the amplitude of the oscilaltion is A
part A)
Using conservation of energy
0.5 * m * v^2 + 0.5 * k * x0^2 = 0.5 * k * A^2
0.5 * 0.130 * 0.24^2 + 0.5 * 2.8 * 0.044^2 = 0.5 * 2.8 * A^2
solving for A
A = 0.068 m = 6.8 cm
the ampiltude of the motion is 6.8 cm
part B)
as angular frequncy , w = sqrt(k/m)
w = sqrt(2.8/.130)
w = 4.64 rad/s
maximum acceleration , a = A * w^2
maximum acceleration , a = 0.068 * 4.64^2
maximum acceleration , a = 1.464 m/s^2
c)
as the block is at maximum position when the acceleration is maximum
the position of block is -0.068 m ,- 0.068 m
d)
let the speed of the block at x1 = 3.3 cm
Using conservation of energy
0.5 * m * v^2 + 0.5 * k * x1^2 = 0.5 * k * A^2
0.5 * 0.130 * v^2 + 0.5 * 2.8 * 0.033^2 = 0.5 * 2.8 * 0.068^2
v = 0.28 m/s
the speed of the block is 0.28 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.