A 12kg block is held in place against the spring by a 35N horizontal external fo
ID: 1557483 • Letter: A
Question
A 12kg block is held in place against the spring by a 35N horizontal external force. The external force is removed, and the block is projected with a velocity v1=1.2 m/s when it separates from the spring, as shown in the figure. The block descends a ramp and has a velocity v2 = 2.1 m/s at the bottom of the ramp. The track is frictionless between points A and B. The block enters a rough section at B, extending to E. The coefficient of kinetic friction between the block and the rough surface is 0.26. The velocity of the block is v3 = 1.4 m/s at C. The block moves on to D, where it stops.
By how many centimeters was the spring initially compressed? = 0.49 m
What is the height of the ramp? = 0.15 m
How much work is done by friction between points B and C? = 14.7 J
What distance does the block travel between points B and D? = 0.87m
Step by step how to solve these problems?
Explanation / Answer
energy stored in spring = k x^2 /2 = m v1^2 /2
= 12 x 1.2^2 /2 = 8.64 J
so k x^2 /2 = 8.64
k x^2 = 17.28 ....(i)
F = kx
k x = 35 .... (ii)
i / ii => x = 17.28 / 35 = 0.49 m ........Ans
Applying work energy theorem,
Work done by gravity = change in KE
m g h = m (v2^2 - v1^2 ) / 2
2 x 9.8 x h = 2.1^2 - 1.2^2
h = 0.151 m ..........Ans
Work done by friction = change in KE
W = 12 (1.4^2 - 2.1^2) /2 = - 14.7 J ........Ans
from B to D.
W = 12(0^2 - 2.1^2) / 2 = - 26.46 J
f = uk N = uk m g
work done by friction, W = - uk m g d
- 26.46 = - 0.26 x 12 x 9.8 x d
d = 0.87 m .......Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.