A 124-kg balloon carrying a 22-kg basket is descending with a constant downward
ID: 1405154 • Letter: A
Question
A 124-kg balloon carrying a 22-kg basket is descending with a constant downward velocity of 27.1 m/s . A 1.0-kg stone is thrown from the basket with an initial velocity of 19.6 m/sperpendicular to the path of the descending balloon, as measured relative to a person at rest in the basket. That person sees the stone hit the ground 17.1 s after it was thrown. Assume that the balloon continues its downward descent with the same constant speed of 27.1 m/s .
How high was the balloon when the rock was thrown out?
THE ANSWER IS NOT 335.16m
Just before the rock hits the ground, find its horizontal and vertical velocity components as measured by an observer at rest in the basket.
|vh|, |vv|
Just before the rock hits the ground, find its horizontal and vertical velocity components as measured by an observer at rest on the ground.
|vh|, |vv|
Explanation / Answer
a)
Initial Velocity of Stone in Downward direction = 27.1m/s
Time taken by stone to reach ground = 17.1 s
h = ub * t + 0.5 *g * t^2
h = 27.1*17.1 +4.9*17.1^2
h = 1896.219 m
Height of balloon when rock was thrown h = 1896.219 m
b)
Vx = 19.6 m/sec
Vy = u + a*t
Vy = 27.1 + 9.8 * 17.1
Vy = 194.68 m/s
Vy for observer at rest in the basket = 194.68 m/s - 27.1 m/s = 167.58 m/s
c)
Vx = 19.6 m/sec
Vy for observer at rest on the ground = 194.68 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.