A 1200 kg station wagon is moving along a straight highway at 12.0 m/s. Another
ID: 1988362 • Letter: A
Question
A 1200 kg station wagon is moving along a straight highway at 12.0 m/s. Another car, with mass 1800 kg and speed 20.0 m/s, has its center of mass 40.0 m ahead of the center of mass of the station wagon. (a) Find the position of the center of mass of the system consisting of the two automobiles. (b) Find the magnitude of the total momentum of the system from the given data. (c) Find the speed of the center of mass of the system. (d) Find the total momentum of the system, using the speed of the center of mass. Compare your result with that of part (b).Explanation / Answer
a) let cm of wagon be at zero then cm of car=40m 1200+1800 * X =1200*0 + 1800*40 X=24m that is 24 metres ahead of wagon and 16 metres behind car b)total momentum=1200*12 + 1800*20=50400 c)(1200+1800)*Vcm=1200*12 + 1800*20 Vcm=16.8 m/s d)total momentum= m*Vcm=(1200+1800)*16.8=50400 momentum about centre of mass is same as in b)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.