A 120 g ball moving to the right at 4.5 m/s catches up and collides with a 410 g
ID: 1363480 • Letter: A
Question
A 120 g ball moving to the right at 4.5 m/s catches up and collides with a 410 g ball that is moving to the right at 1.2 m/s .
1- If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 120 g ball after the collision?
2- If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 120 g ball after the collision?
3- If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 410 g ball after the collision?
4- If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 410 g ball after the collision?
Explanation / Answer
here,
mass of ball 1 , m1 = 0.12 kg
mass of ball 2 , m2 = 0.41 kg
u1 = 4.5 m/s
u2 = 1.2 m/s
let the final speed of the balls be v1 and v2
using conservation of momentum
m1*u1 + m2*u2 = m1*v1 + m2 * v2
0.12 * 4.5 + 0.41*1.2 = 1.12 *v1 + 0.41*v2 ....(1)
using consqervation of kinetic energy
using conservation of momentum
0.5 * m1*u1^2 + 0.5 *m2*u2^2 = 0.5 * m1*v1^2 + 0.5 * m2 * v2^2
0.12 * 4.5^2 + 0.41*1.2^2 = 1.12 *v1^2 + 0.41*v2^2 ....(2)
from equation (1) and (2)
v1 = - 0.61 m/s
v2 = 2.69 m/s
1-
If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 120 g ball after the collision is 0.61 m/s
2-
If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 120 g ball after the collision towards left
3-
If the collision is perfectly elastic, what is the speed of the 410 g ball after the collision 2.69 m/s
4-
If the collision is perfectly elastic, what is the direction of motion of the 410 g ball after the collisio towards right
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.