Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 1200 kg sports car accelerates from 0 m/s to 33 m/s in 10s. What is the averag

ID: 1912653 • Letter: A

Question

A 1200 kg sports car accelerates from 0 m/s to 33 m/s in 10s. What is the average power of the engine?

Explanation / Answer

Power = Work done over time = W/t W = Force * distance over time = F*d/t Force = mass * acceleration So Power = m*a*d/t = 1200kg * (30/12)m/s^2 * (15*12)m / 12s = 45000 kg m^2 s^-3 = ==> 45000 Watt = 45 KW Explanation of numbers used: 1200kg is the mass of the car acceleration is the change in speed over time: (30 - 0) / 12 shown above as: 30/12 distance is the distance traveled in the 12 seconds. Since the speed varies from 0 to 30 the average speed is 30/2 = 15m/s. 12 seconds at 15 meters per second give a distance of 15*12 (distance = speed * time) Divide the multiplication of these numbers by the total time: 12s to get the average power.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote