A 1200 kg pickup truck tows a small 200 kg trailer using a relatively lightweigh
ID: 2181968 • Letter: A
Question
A 1200 kg pickup truck tows a small 200 kg trailer using a relatively lightweight towrope. The position of the trailer is given in m and time is in s. Time = 10 s, x = +0, and y = +1.
a) What is the magnitude of the net force on the entire system (truck and trailer)? _____ N
b) What is magnitude of the net force on the trailer? _____ N
c) What is the magnitude of the net force on the truck? _____ N
Note that the force of the truck is equal in magnitude to the force of the truck on the trailer and that the force of static friction of the road on the truck's tires is in the direction of the acceleration of the truck and makes the largest contribution to the net force on the truck.
I really need help, in detail, with how to set up the questions. Thanks!
Explanation / Answer
a.) acceleration=vdv/dx=(1/10)(1/10)=0.01 m/s^2 force=(M+m)a=1400*0.01=14 N b.)Net force on the trailor=200*0.01=2N c.)Net force on the truck=1200*0.01=12N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.