A 1200 kg wrecking ball hangs from a 20-m-long cable. The ball is pulled back un
ID: 1794271 • Letter: A
Question
A 1200 kg wrecking ball hangs from a 20-m-long cable. The ball is pulled back until the cable makes an angle of 16.0 with the vertical.
Problem 10.20 Part A A 1200 kg wrecking ball hangs from a 20-m-long cable. The ball is pulled back until the cable makes an angle of 16.0° with the vertical. By how much has the gravitational potential energy of the ball changed? Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. ? AU alue Submit My Answers Give Up Incorrect; Try Again; 3 attempts remaining ContinueExplanation / Answer
The ball has raised by the distance
h = 20 - 20cos16
h = 0.7747 m
PE = mgh
PE = 1200(9.81)(0.7747)
PE = 9120.546 J = 9.12 kJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.