The small spherical planet called Glob has a mass of 7.00 x 10^18 kg and a radiu
ID: 1461302 • Letter: T
Question
The small spherical planet called Glob has a mass of 7.00 x 10^18 kg and a radius of 6.62 x 10^4 m. An astronaut on the surface of Glob throws a rock straight up. The rock reaches a maximum height of 1.84 x 10^3 m, above the surface of the planet, before it falls back down. What was the initial speed of the rock as it left the astronaut?s hand? (Glob has no atmosphere, so no energy is lost to air friction. G = 6.67 x 10^11 Nm^2/kg^2.) (in m/s) A 29.0 kg satellite is in a circular orbit with a radius of 1.45 x 10^5 m around the planet Glob. Calculate the speed of the satellite. (in m/s)Explanation / Answer
part a )
change in potential energy = KE
GM*m(1/r - 1/R) = 1/2 * m*v^2
r = glob radius = 6.62 x 10^4 = 66200 m
R = r + h = 6.62 x 10^4 + 1.84 x 10^3 = 68040 m
sqrt(2GM(1/r - 1/R)) = v
v = 19.53 m/s = 1.95 x 10^1 m/s ( H option )
part b )
Fg = mv^2/R
GM*m/R^2 = mv^2/R
v = sqrt(GM/R)
v = 56.7 m/s = 5.67 x 10^1 ( G option )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.