You will be given a stock solution of Cuclh, copper chloride, at 50 mg/mL. 1) Pl
ID: 146145 • Letter: Y
Question
You will be given a stock solution of Cuclh, copper chloride, at 50 mg/mL. 1) Please convert the above 50 mg/ml solution to the equivalent molar value. MW CuCl 134.45 g/mol. To 2) Using your answer above, please convert the molar (M) solution to the equivalent millimolar (mM) value. You will need this for the table below. Your answer here is the answer for the final concentration' co In 3) In the table below and using C1V1 C2V2, please complete the calculations necessary to fill in the remainder of the Final concentration' column below. A : 4) Please convert the 50 mg/ml solution to a mass percent (remember 1%-1g / 100ml) loExplanation / Answer
CuCl2 stock concentration 50mg/mL, Which is equivalent to 50g/L
1)
Molarity= (weight/molecular weight)/volume (in litres)
Here weight = 50g
Molecular weight =134.45
Volume= 1 litre
Therefore, Molarity of CuCl2 = (50/134.45)/ 1
Molarity = 0.3718 M
2)
1M = 1000mM
Therefore, 0.37M = 371.8mM
4)
50mg/mL
Is equivalent to 5000mg/100ml = 5g/100ml
Since, 1% = 1g/100ml
Therefore, 5g/100ml = 5%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.