A uniform ladder 5.10 m long rests against a frictionless, vertical wall with it
ID: 1461955 • Letter: A
Question
A uniform ladder 5.10 m long rests against a frictionless, vertical wall with its lower end 3.00 m from the wall. The ladder weighs 155 N . The coefficient of static friction between the foot of the ladder and the ground is 0.430. A painter weighing 745 N climbs slowly up the ladder
Part A
What is the maximum frictional force that the ground can exert on the ladder at its lower end
Part B
What is the actual size of the frictional force when the painter has climbed 1.1202 m along the ladder
Part C
How far along the ladder can the painter climb before the ladder starts to slip?
Explanation / Answer
Here ,
a)
length of ladder , L = 5.1 m
weight of ladder , Wl = 155 N
distance from wall , d = 3 m
height of ladder , h = sqrt(5.1^2 - 3^2)
h = 4.12 m
let f is the frictional force on the ground
N is the normal force on ground
N1 is the normal force on wall
part A)
normal force , N = weight of ladder + weight of paimter
N = 745 + 155
N = 900 N
maximum frictional force = u * N
maximum frictional force = 0.43 * 900
maximum frictional force = 387 N
the maximum frictional force is 387 N
part B)
for the climber ,
balancing the moment of force about the support on floor
N1 * 4.12 - 155 * (3/2) - 745 * (1.1202/5.1) * 3 = 0
solving for N1
N1 = 176 N
for the horizontal forces
N1 - f = 0
f = N1
f = 176 N
the frictional forces is 176 N
part C)
let the maximum distance is d
normal force , N1 = maximum friction
N1 = 387 N
387 * 4.12 - 155 * (3/2) - 745 * (x/5.1) * 3 = 0
x = 3.11 m
the position where maximum painter can go is 3.11 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.