15. A bucket of water is raised from a well using a rope wrapped around a cylind
ID: 1462185 • Letter: 1
Question
15. A bucket of water is raised from a well using a rope wrapped around a cylinder. The cylinder is turned by crank that is 48 cm long. The handle follows a circle that has a circumference of 3 m. If the force on the crank is 200 N, how much work is done each time it goes around? A 1200 kg car is travelling south at 19 m/s. It gets into a head on collision with a 1000 kg car travelling north at 10 m/s What is the final momentum of the two vehicles? What is the final velocity of the two vehicles? Which way are they travelling?Explanation / Answer
part II:
Momentum along x axis ( say north) = Px = mVx = 1200* 19 = 2.28 e 4 kgm/s
Momentum aong y axis = Py = MVy = 1000 * 10 = 1 e 4 kgm/s
so
final Momentum PNet^2 = Px^2 + Py^2
Pnet^2 = 2.28^2+ 1^2
Pnet = 2.489 e 4 Kgm//s
.
------------------------------------
final veocity V = Pnet/(m1+m2)
V = 2.489e 4/(1200+1000)
V = 7.6 m/s
--------------------
directon tan theta = y/x
tan theta = 2.28/1 = 2.28
theta = 66.31 deg from North of East
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.