15. A cannon imparts a high velocity to a cannonball, by exploding a charge behi
ID: 1775020 • Letter: 1
Question
15. A cannon imparts a high velocity to a cannonball, by exploding a charge behind the ball. A cannon is typically 4000 kg, and the cannonball is 10 kg. The velocity of the ball upon leaving the cannon is 300 m/s. What is the momentum of the cannon-cannonball system just after the cannonball leaves the barrel? What is the recoil velocity of the cannon, that is, the velocity of the cannon just after firing? What is the Kinetic Energy of the cannon? What is the ratio of the Kinetic Energy of the cannonball to that of the cannon?Explanation / Answer
15. from momentum conservation,
momentum of system will be zero. ......Ans
Applying momentum conservation,
0 = (-4000v) + (10 x 300)
v = 0.75 m/s ........Ans
KE = (4000)(0.75^2) /2 = 1125 J ......Ans
of ball = (10)(300^2)/2 = 450000 J ........Ans
ratio = (450000)/1125
= 400 ......Ans
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.