The block in the figure below lies on a horizontal frictionless surface and is a
ID: 1462436 • Letter: T
Question
The block in the figure below lies on a horizontal frictionless surface and is attached to the free end of the spring, with a spring constant of 35 N/m. Initially, the spring is at its relaxed length and the block is stationary at position x = 0. Then an applied force with a constant magnitude of 3.3 N pulls the block in the positive direction of the x axis, stretching the spring until the block stops.
Assume that the stopping point is reached.
What is the position of the block?
m
(b) What is the work that has been done on the block by the applied force?
J
(c) What is the work that has been done on the block by the spring force?
J
During the block's displacement, find the following values.
(d) The block's position when its kinetic energy is maximum.
m
(e) The value of that maximum kinetic energy.
mJ
Explanation / Answer
a)The stopping condition is
W=F*x=1/2k*x^2
x=2F/k = 0.188571 m
b)
W=F*x=2*F^2/k = 0.6222857143 J
c)The work done by the block on the spring force must be exactly the same to conserve energy
W= 0.6222857143 J
d) The kinetic energy change of the block will be the difference between the work done by the force and thespring’s potential energy
K=WUspring=F*x1/2*k*x^2
The maximum kinetic energy is when dK/dx= 0
dK/dx=Fk*x= 0
xmax K=F/k = 0.09428571429 m
e) The maximum kinetic energy is when there is no net force on the block
Kmax=F*x1/2*k*x^2=F^2/2*k= 155.5714286 mJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.