The block in the figure below lies on a horizontal frictionless surface and is a
ID: 1317651 • Letter: T
Question
The block in the figure below lies on a horizontal frictionless surface and is attached to the free end of the spring, with a spring constant of 53 N/m. Initially, the spring is at its relaxed length and the block is stationary at position x = 0. Then an applied force with a constant magnitude of 3.3 N pulls the block in the positive direction of the x axis, stretching the spring until the block stops. Assume that the stopping point is reached.
(a) What is the position of the block?
m
(b) What is the work that has been done on the block by the applied force?
J
(c) What is the work that has been done on the block by the spring force?
J
During the block's displacement, find the following values.
(d) The block's position when its kinetic energy is maximum.
m
(e) The value of that maximum kinetic energy.
mJ
Explanation / Answer
part a)
position of the block x=F/k=3.3/53 =0.0622 m
part b)
W=F.x=3.3*0.0622 J
part c)
Ws=-W
part d)
KE is maximum at x=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.