The block in Figure 7-11a lies on a horizontal frictionless surface and is attac
ID: 2167808 • Letter: T
Question
The block in Figure 7-11a lies on a horizontal frictionless surface and is attached to the free end of the spring, with a spring constant of 65 N/m. Initially, the spring is at its relaxed length and the block is stationary at position x = 0. Then an applied force with a constant magnitude of 3.3 N pulls the block in the positive direction of the x axis, stretching the spring until the block stops. Assume that the stopping point is reached. What is the position of the block? m What is the work that has been done on the block by the applied force? j What is the work that has been done on the block by the spring force? J During the block's displacement, find the following values. The block's position when its kinetic energy is maximum. m The value of that maximum kinetic energy. mJExplanation / Answer
(a) block will stop when work done by spring is equal to work done by applied force, so
(1/2) * 65 * x^2 = 3.3 * x
x = 0.10154 m
(b) work done by appl force = force * x = 3.3 * 0.10154 = 0.3351 Joules
(c) spring does the same work but negative -0.3351 Joules
(d) KE is max when force of spring equals applied force
65 * x = 3.3 x = 0.05077 m
(e) work done by spring = -(1/2) * 65 * 0.05077^2 = -0.08377 Joules
work done by appl force = 3.3 * 0.05077 = 0.16754 Joules
KE = total work = 0.16454 - 0.08377 = 0.08377 J = 83.77 mJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.