Use the worked example above to help you solve this problem. A wheel rotates wit
ID: 1463966 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. A wheel rotates with a constant angular acceleration of 3.95 rad/s2. Assume the angular speed of the wheel is 2.10 rad/s at ti = 0. Through what angle does the wheel rotate between t = 0 and t = 2.00 s? Give your answer in radians and revolutions. What is the angular speed of the wheel at t = 2.00 s? 10 What angular displacement (in revolutions) results while the angular speed found in part doubles? Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations, rev Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise. Find the angle through which the wheel rotates between t = 2.00 s and t = 3.50 s. Sketch the angular speed of the wheel as a function of time. What is its initial value? What does the slope represent? What does the area underneath it represent? rad Find the angular speed when t = 3.50 s. rad/s What is the magnitude of the angular speed five revolutions following t = 3.50 s? rad/sExplanation / Answer
a) alpha = 3.95 rad/s^2
wi = 2.10 rad/s
using theta = wi*t + alpha*t^2 /2
theta = ( 2.10 x 2) + ( 3.95 x 2^2 /2 ) = 12.1 rad
revolution = theta / 2pi = 1.93 rev
b)
wf = wi + alpha*t = 2.10 + ( 3.95 x2) = 10 rad/s
c) wf = wi + alpha*t
20 = 2.10 + alpha*2
alpha = 8.95 rad/s^2
using wf^2 - wi^2 = 2 x alpha x theta
20^2 - 2.10^2 = 2 x 8.95 x theta
theta = 22.1 rad
revolutions = 22.1 / 2pi =3.52 rev.
--------------------------------------------
a) using theta = wi*t + alpha*t^2
theta = 10(3.50 - 2) + 3.95(3.50-2)^2 /2 = 19.44 rad
b) wf = wi + alpha*t
wf = 10 + 3.95(3.50 - 2) = 15.93 rad/s
c) theta = 5 x 2pi rad = 31.42 rad
using wf^2 - wi^2 = 2 x alpha x theta
wf^2 - 15.93^2 = 2 x 3.95 x 31.42
wf = 22.40 rad/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.