Use the worked example above to help you solve this problem. A wave has a wavele
ID: 2077113 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. A wave has a wavelength of 3.50 m. Calculate the frequency of the wave If it is each of the following types of waves. Take the speed of sound as 343 m/s and the speed of light as 3.00 times 10^8 m/s. (a) a sound wave (b) a light wave (a) Find the wavelength of an electromagnetic wave with frequency 8.5 GHz = 8.50 times 10^9 Hz (G = giga = 10^9), which is in the microwave range. (b) Find the speed of a sound wave in an unknown fluid medium if a frequency of 562 Hz has a wavelength of 2.65 m.Explanation / Answer
here,
wavelength , lamda = 3.5 m
a)
for sound wave
speed , v = 343 m/s
the frequency , f = v/lamda
f = 343 /3.5 Hz
f = 98 Hz
the frequency is 98 Hz
b)
for light wave
speed , v = 3 * 10^8 m/s
the frequency , f = v/lamda
f = 3 * 10^8 /3.5 Hz
f = 8.57 * 10^7 Hz
the frequency is 8.57 * 10^7 Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.