A factory worker pushes a 30.7 kg crate a distance of 5.0 m along a level floor
ID: 1464301 • Letter: A
Question
A factory worker pushes a 30.7 kg crate a distance of 5.0 m along a level floor at constant velocity by pushing downward at an angle of 32 below the horizontal. The coefficient of kinetic friction between the crate and floor is 0.26. a- What magnitude of force must the worker apply to move the crate at constant velocity? b- How much work is done on the crate by this force when the crate is pushed a distance of 5.0 m ? c-How much work is done on the crate by friction during this displacement? Express your answers using two significant figures.
Explanation / Answer
let the force applied be F
friction force = k * (mg + F * sin(32))
since the velocity is constant so net force = 0
so,
F * cos(32) = k * (mg + F * sin(32))
F * cos(32) = 0.26 * (30.7 * 9.8 + F * sin(32))
magnitude of the applied force F = 110.132 N
work done = force * distance
work done = 110.132 * cos(32) * 5
work done = 466.986 J
since the net force is 0 then the net work will also be 0 so,
work done by friction force = -466.986 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.