A factory worker pushes a 31.0 kgcrate a distance of 6.5 m along alevel floor at
ID: 1663974 • Letter: A
Question
A factory worker pushes a 31.0 kgcrate a distance of 6.5 m along alevel floor at constant velocity by pushing horizontally on it. Thecoefficient of kinetic friction between the crate and floor is0.25. (a) What magnitude of force must the workerapply?(b) How much work is done on the crate by this force?
(c) How much work is done on the crate by friction?
(d) How much work is done on the crate by the normal force?
(e) How much work is done on the crate by gravity?
(f) What is the total work done on the crate?
(a) What magnitude of force must the workerapply?
(b) How much work is done on the crate by this force?
(c) How much work is done on the crate by friction?
(d) How much work is done on the crate by the normal force?
(e) How much work is done on the crate by gravity?
(f) What is the total work done on the crate?
Explanation / Answer
mass m = 31.0 kgDistance S= 6.5 m
The coefficient of kinetic friction between the crate and floor is = 0.25. (a) Magnitude of force must the workerapply = frictional force Since itmoves with constant velocity = mg = 75.95 N
(b)work is done on the crate by this force W = 75.95 N * 6.5m = 493.675 J
(c) work is done on the crate by friction W ' = -mg *S =-493.675 J
(d) work is done on the crate by the normal force W " =0 Since normal force and displacement areperpendicualr to each other (e) work is done on the crate by gravityW "' = 0 Since gravity and displacement areperpendicular to each other.
(f) the total work done on the crate = W + W ' +W " + W "' =0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.